петък, 20 ноември 2009 г.

Отлежаване на ракията

Прясната ракия не може да се пие. Тя трябва да отлежи. Обикновено отлежаването става в ДЪРВЕНО БУРЕ от черница, дъб или акация.

Ако бурето ви е ново, трябва да се обработи. Напълнете го с вода. През първите четири дни, сменете водата два пъти. През следващите шест дни я сменяйте през два дни. След това налейте в бурето две кофи гореща вода и търкаляйте и разклащайте, така че водата да облее и стените и дъната на бурето. Излейте водата и отново налейте гореща вода и изплакнете. Това се повтаря, докато изля тата вода стане безцветна, без мирис и вкус.
Ракията не бива да отлежава много дълго в дървен съд, защо то може да промени миризмата и вкуса си.

След 3 месеца се взима проба от ракията и се опитва на вкус и мирис. Оценява се и цвета й. Когато собственикът прецени, че ракията му харесва, трябва да се налее в стъклени бутилки.
Ако използвате старо бурето трябва само да се изплакне много добре. В такова буре ракията може да отлежава по-дълго.

Ако нямате буре и ракията тлежава в СТЪКЛЕНИ БУТИЛКИ, тя не променя вкуса, мириса и цвета си. Остава такава, каквато е налята. За да се промени и подобри вкуса на ракията, в стъклените съдове, с ракията се слага сухо парче дърво от дъб, черница или акация. Колкото парчето дърво е по-дребно, толкова ефектът е по-добър. В една дамаджана може да сложите няколко малки трески, за отличен резултат.

Треските за отлежаване на ракията се варят 10 минути, а след това се накисват в студена вода за 24 часа. След това се, изсушават във фурната на печката за 15 минути. Едва тогава може да пуснете треските в ракията.

Обикновено се слагат 2 грама дърво на 1 литър ракия. Така отлежаващата ракия трябва да се пробва през 1 месец, защото по-бързо се овкусява и оцветява. Щом достигне вкуса, цвета и аромата, който искате, трябва да махнете треските.

ОЦВЕТЯВАНЕ НА РАКИЯТА ЗЛАТИСТ цвят ще получи като добавите карамел. На 40 литра ракия се слагат 200 грама захар. Захарта се стопява на котлона до тъмно златисто. След това се разрежда с горе­ща вода и се добавя по малко в ракията като непрекъснато се разбърква, за да се разтвори напълно.

ЗЛАТИСТООРАНЖЕВ цвят може да направите на ракията, ако в малко от ракията сложите кори от недозрели портокали. Когато те оцветят количеството, ракията се връща в общото ко личество и се разбърква.

ЧЕРВЕН цвят може да по лучите като накиснете изсушени плодове от черница, докато пуснат цвят.

КОНЯЧЕН цвят може да по лучите отново със захар и като оставите карамела на котлона да стане по-тъмен.